Skip to content

Tylna foraminotomia torbieli synowialnej

63-letni pacjent od około 3 miesięcy skarżył się na ból niemal całej lewej ręki, z czasem ból zmniejszył nasilenie, pojawiło się w to miejsce nieprzyjemne drętwienie i uczucie palenia. Po ponad 2 miesiącach od pojawienia się pierwszych dolegliwości, pacjent poczuł, że ręka jest coraz bardziej niesprawna. Początkowo pojawiły się nieznaczne, z czasem wyraźne zaniki drobnych mięśni dłoni. Pacjent został skierowany na badanie rezonansem magnetycznym, w którym uwidoczniono dużą torbiel maziówki (inaczej torbiel synowialną) na poziomie C7/Th1 z wyraźnym uciskiem korzenia C8. Pacjentowi zaproponowano operację tylnej foraminotomii szyjnej z usunięciem torbieli i odbarczeniem korzenia C8. Wobec braku innej alternatywy niż leczenie operacyjne, pacjent wyraził zgodę na proponowane leczenie.

Spis treści

Operacja

Miejsce operacji: Vratislavia Medica we Wrocławiu
Chirurg: Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak
Znieczulenie: ogólne (narkoza)
Czas operacji: 50 minut

Pacjent przeszedł operację tylnej foraminotomii szyjnej z usunięciem torbieli synowialnej uciskającej korzeń nerwowy i powodującej niedowład ręki. Cięcie skórne o długości około 3 cm było zlokalizowane około 4 cm od linii środkowej, niemal dokładnie nad wyjściem korzenia C8 z kręgosłupa – do precyzyjnego oznaczenia miejsca operacji wykorzystywany jest aparat rentgenowski (ramię C). Do wykonania operacji niezbędne jest powiększenie mikroskopu operacyjnego. Po zdjęciu fragmentu łuku kręgu oraz usunięciu fragmentu więzadła żółtego uwidoczniono torbiel, którą ostrożnie oddzielono od worka oponowego, a następnie w całości usunięto. Po usunięciu torbieli w powiększeniu mikroskopu uwidoczniono wyraźnie zmieniony korzeń, który po odbarczeniu zaczął tętnić. Ranę zszyto warstwowo, do szycia skóry wystarczyły 3 szwy.

Wynik leczenia

Podczas wizyty kontrolnej po około 4 tygodniach pacjent zgłosił znaczną, chociaż jeszcze niepełną, poprawę funkcji ręki. Zaniki mięśniowe również wycofały się w znacznym stopniu.

Komentarz chirurga

Torbiel synowialna to patologiczne uwypuklenie błony maziowej, normalnie wyściełającej stawy międzykręgowe. Sporadycznie błona wraz z płynem stawowym wpukla się do kanału kręgowego, w wyjątkowych przypadkach uciskając korzenie nerwowe. Zdecydowana większość torbieli występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, opisywana torbiel w odcinku szyjnym to absolutnie biały kruk.

Tylna foraminotomia szyjna to operacja zaliczana do tzw. procedur małoinwazyjnych. Polega na wykonaniu małego okienka w tylnej części kręgosłupa w celu uzyskania wglądu w korzeń nerwowy wychodzący z kanału (rys poniżej). Główną zaletą procedury, która zazwyczaj wykonywana jest w leczeniu dyskopatii, jest brak ingerencji w dysk międzykręgowy, a także minimalny uraz okolicznych tkanek – zwłaszcza jeśli stosuje się specjalne rozwieracze.

Opisywany przypadek pokazuje również, jak duże znaczenie ma odpowiednio wczesna decyzja o leczeniu operacyjnym. U pacjenta doszło do zaników mięśniowych, co jest objawem bardzo późnym, w takich przypadkach należy spodziewać się długiej i żmudnej rekonwalescencji.

– dodaje prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji kwalifikacyjnej z fizjoterapeutą!*

Nie czekaj! Oferta ważna tylko przez:

00
dni
00
godziny
00
minut
00
sekund

Umów wizytę już teraz:

71 387 66 00 lub rejestracja@vratislavia-medica.pl

* oferta specjalna ważna do 14 marca 2022

** wizyta ma charakter pierwszorazowy i nie jest kontynuacją już rozpoczętej rehabilitacji lub terapii