Skip to content

Operacja kręgosłupa przez dziurkę od klucza! Endoskopowe leczenie schorzeń kręgosłupa

Małoinwazyjna operacja kręgosłupa, wykonywana przez zespół neurochirurgów, która gwarantuje natychmiastowe pozytywne efekty pooperacyjne, kilkumilimetrowe cięcie powłok, brak naruszenia więzadeł i mięśni – czy to naprawdę jest możliwe? Okazuje się, że tak. Metoda endoskopowa kręgosłupa jest najmniej inwazyjną oraz najnowocześniejszą metodą leczenia operacyjnego przepuklin dysków, chorób degeneracyjnych dysków oraz stenozy kanału kręgowego.

Spis treści

Ból kręgosłupa a zabieg operacyjny

Ból kręgosłupa stał się już powszechną dolegliwością, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej także osoby młode. Te dolegliwości są ściśle powiązane z wykonywaną pracą zawodową, brakiem ruchu oraz siedzącym trybem życia. Na szczęście dzięki fizjoterapii jesteśmy sobie w stanie poradzić z niektórymi bólami przeciążeniowo-zwyrodnieniowymi, ale o wiele trudniejsze okazują się uszkodzenia aparatu kręgosłupa, które wymagają leczenia operacyjnego. Decyzję o operacji kręgosłupa większość Pacjentów odkłada na później, kierując się obawą przed poważnymi powikłaniami, strachem przed nieprzyjemną rekonwalescencją oraz brakiem czasu na długie leczenie. Na szczęście na ratunek przychodzi najnowocześniejsza metoda chirurgii kręgosłupa – czyli zabieg wykonywany za pomocą innowacyjnego endoskopu. Metoda ta stanowi doskonałą alternatywę do klasycznych operacji. Jest zabiegiem już nie małoinwazyjnym, ale mikroinwazyjnym, który umożliwia szybkie i skuteczne leczenie wielu schorzeń kręgosłupa.

Na czym polega zabieg endoskopowy kręgosłupa

Na czym dokładnie polega innowacyjność endoskopii kręgosłupa, wyjaśni ekspert – dr. n. med. Maciej Miś, neurochirurg:

– Historia minimalnie inwazyjnych zabiegów stosowanych w schorzeniach kręgosłupa trwa już około 40 lat. Jednym z twórców tych technik jest dr Parvis Kambin, który przez „wąski korytarz” w mięśniach usuwał przepukliny jąder miażdżystych dysków. Dopiero kolejne lata, rozwój techniki i technologii pozwoliły wymyślić i stworzyć sprzęt, którym posługujemy się obecnie, czyli endoskopy, światłowodowe oświetlenie, wysokiej rozdzielczości kamery oraz delikatne narzędzia do leczenia różnorakich schorzeń kręgosłupa. Początkowe ograniczenia pozwalały leczyć jedynie wyselekcjonowane przepukliny dysków. Obecnie spektrum zabiegów endoskopowych przy użyciu różnych technik obejmuje prawie wszystkie schorzenia kręgosłupa. Metodę endoskopowej chirurgii kręgosłupa można zastosować w przypadku większości przepuklin krążka międzykręgowego, stenozy kanału kręgowego i otworu międzykręgowego, zmian degeneracyjnych dysków oraz w przypadku reoperacji. Są to zabiegi małoinwazyjne i w minimalnym stopniu zaburzają biomechanikę kręgosłupa, co jest szczególnie ważne u ludzi młodych oraz w zaawansowanym wieku.

Chirurgia endoskopowa kręgosłupa to operacja, która odbywa się przez niewielki port o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Dzięki temu uraz związany z dostępem do kręgosłupa jest minimalny, Pacjent nie traci krwi, uszkodzeniu nie ulegają mięśnie, a krótki pobyt na bloku operacyjnym znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń. Podczas operacji nie zostają naruszone kości, mięśnie i wiązadła przykręgosłupowe, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia pooperacyjnych niestabilności. Dużą zaletą tej metody operacyjnej jest również szeroka możliwość zastosowania u osób, które z racji wieku i przebytych chorób nie mogą poddawać się klasycznym, otwartym operacjom. Po zabiegu endoskopii kręgosłupa Pacjent dochodzi do siebie w bardzo szybkim tempie, wstaje z łóżka szpitalnego już godzinę po zabiegu, a do domu wraca w kolejnej dobie.

– Przez kilkadziesiąt lat złotym standardem leczenia wypukliny krążka międzykręgowego była i nadal jest mikrodiscektomia, czyli usunięcie fragmentu w powiększeniu mikroskopowym. Metoda ta została wprowadzona kilkadziesiąt lat temu i szybko zyskała uznanie zarówno Pacjentów, jak i lekarzy. Zastosowanie technik endoskopowych to kolejny etap ewolucji tej metody. Podstawowym problemem wynikającym z zastosowania mikroskopu jest zapewnienie odpowiedniego wglądu w pole operacyjne. Aby to uzyskać konieczne jest rozcięcie tkanek, takich jak powięź, mięśnie, czy kości kręgosłupa. Samo cięcie skórne nie może być mniejsze niż 2,5 – 3 cm. Operując endoskopowo, bardzo niewielka końcówka światłowodu wprowadzana jest wraz z silnym źródłem światła przez minimalne cięcie skórne w głąb pola operacyjnego i znajduje się bezpośrednio na kręgosłupie. Dla Pacjenta to technika idealna: nie trzeba już preparować poszczególnych warstw, nie trzeba uszkadzać mięśni przykręgosłupowych, narzędzia wprowadzane są bezpośrednio do chorego miejsca. Mniejsze uszkodzenie to mniejszy ból, ale również błyskawiczne wstawanie po operacji i wypis do domu. Poza tym, jak wykazano w badaniach naukowych, główną przyczyną dolegliwości bólowych w miejscu operowanym po około 2-3 tygodniach od operacji jest właśnie uraz mięśniowy: mniej bólu oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

– podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak, neurochirurg, ekspert w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii, autor licznych publikacji na ten temat.

Korzyści jakie niesie zabieg przeprowadzany techniką endoskopową

W porównaniu z tradycyjną operacją kręgosłupa zabieg endoskopowy zapewnia Pacjentom najwyższy komfort oraz maksymalnie skraca czas rekonwalescencji pooperacyjnej. Ten rodzaj zabiegu niesie za sobą szereg korzyści dla Pacjentów, ale także ułatwia pracę chirurgom.

– Endoskop to dodatkowe korzyści również dla chirurgów. Przede wszystkim zapewnia komfort obrazu bezpośrednio z miejsca operowanego. Operacja przeprowadzana jest w podglądzie wyświetlonym na ogromnym ekranie 4K, obraz jest nieskazitelnie przejrzysty dzięki znakomitemu doświetleniu. Ponadto kamera może zaglądać do miejsc, które są w tej chwili niedostępne i to bez usuwania czasem nawet całkiem dużych fragmentów kręgosłupa. Stwarza to zupełnie nowe możliwości np. dotarcia do miejsc zwężenia kanału kręgowego bez ingerencji w strukturę kręgosłupa. Dodatkową, niebagatelną korzyścią jest brak wpływu grubości tkanki tłuszczowej na wgląd w pole operacyjne. W przypadku mikrodiscektomii u Pacjentów otyłych cięcie skórne może dochodzić nawet do 10 cm, co przekłada się na czas rekonwalescencji. Reasumując, endoskopia oznacza same korzyści dla Pacjenta: mniej bólu, szybsze dochodzenie do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Dla chirurga to wspaniałe narzędzie otwierające zupełnie nowe możliwości przy minimalizacji uszkodzenia tkanek.

– dodaje prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak.

Nie lekceważ dolegliwości

Lekarze alarmują, że dolegliwości bólowych kręgosłupa nie należy bagatelizować. Każdy odczuwalny dyskomfort, ostry i nawracający ból, który utrzymuje się ponad dwa tygodnie, wymaga konsultacji specjalisty. Lekarz podczas konsultacji na podstawie wywiadu, badania lekarskiego oraz wyników badań obrazowych, stawia diagnozę i wprowadza metodę leczenie dostosowaną do indywidualnie dla każdego pacjenta.