Skip to content

Nukleoplastyka

Alternatywa dla leczenia operacyjnego dyskopatii szyjnej i lędźwiowej

Nukleoplastyka jest obecnie najnowocześniejszym zabiegiem chirurgicznym w obrębie kręgosłupa z kręgu procedur przezskórnego usunięcia fragmentu tarczy międzykręgowej (dysku), którego nieprawidłowe przemieszczenie jest przyczyną powstania zespołu bólowego. Nukleoplastyka jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym oraz bardzo skutecznym klinicznie. Ważną zaletą zabiegu jest również to, że pacjent w krótkim czasie po zabiegu może swobodnie udać się do domu.

Wskazania do zabiegu nukleoplastyki:

  • niewielkie wypukliny krążka międzykręgowego (dyskopatia), których leczenie na drodze otwartej operacji jest w większości przypadków mało skuteczne i obciążające dla chorego,
  • w przypadku większych przepuklin krążka międzykręgowego zabieg stosuje się u pacjentów, u których nie można wykonać zabiegu metodą tradycyjną z uwagi na występujące przeciwwskazania ogólnomedyczne.
Zabieg nukeloplastyki polega na plastyce krążka mędzykręgowego przy użyciu specjalnej elektrody wytwarzającej plazmę, powodującej zmniejszenie objętość dysku, co przyczynia się do ograniczenia nacisku na sąsiadujące struktury nerwowe. Po zabiegu stan ogólny pacjenta ulega poprawie, nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą całkowicie ustępuję.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z koordynatorem zabiegów:

Tomasz Jabłoński
tel. (+48) 885 881 493
t.jablonski@vratislavia-medica.pl

lub

Rejestracja i informacja
tel. (071) 387 66 00

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu prowadzona jest przez specjalistę neurochirurga i odbywa się na podstawienie zgłaszanych dolegliwości bólowych, stanu neurologicznego oraz wyniku badania NMR. Lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie badania EMG.

Opis zabiegu nukleoplastyki

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym w ułożeniu pacjenta na brzuchu. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje antybiotyk oraz łagodne lekki nasenne. We Vratislavia Medica nukleoplastyka przeprowadzana jest na bloku operacyjnym pod kontrolą RTG (ramię C). W związku z tym, że neurochirurg stosuje dojście tylno-bocznego omijając kanał kręgowy oraz struktury nerwowe, zabieg jest minimalnie inwazyjny.

Krążek międzykręgowy za pomocą specjalistycznej kaniuli (specjalna igła operacyjna) pod kontrolą RTG, zostaje przezskórnie nakłuty. Za pomocą kaniuli zostaje wprowadzana elektroda, która na swoim końcu wytwarza łuk plazmowy, dzięki któremu masa jadra miażdżystego zostaje rozbita na cząsteczki wody i dwutlenek węgla. Proces koablacji odbywa się w temperaturze 40-50° C, w związku z tym, że dochodzi do niego tylko na końcówce elektrody, okoliczne tkanki nie zostają naruszone, przez co ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest mocno ograniczone. Elektroda pod stałą kontrolą RTG, zmienia swoje położenie w 6 kierunkach, dzięki temu objętość jądra miażdżystego zostaje zmniejszone o 10-20%, co w zupełności wystarcza do znacznego obniżenia ciśnienia wewnątrz dysku oraz wycofania się przepukliny.

Dobre oraz bardzo dobre wyniki leczenia uzyskiwane są u ponad 80% pacjentów. Należy mieć na uwadze, że zabieg nukleoplastyki nie jest cudownie uzdrawiający, po zabiegu dysk nie powraca do stanu sprzed choroby, natomiast zmniejsza się ucisk na sąsiadujące struktury nerwowe, dzięki temu dolegliwości ustępują. Aby ten stan utrzymywał się bardzo długo, należy prowadzić zdrowy tryb życia oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

20200604_132557
20200604_131658
20200604_131527_1

Czas trwania zabiegu:

ok. 1-1,5h

Czas hospitalizacji:

zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent po około 1h od zabiegu może wrócić do domu

Okres rekonwalescencji:

4-6 tygodni do całkowitego
wygojenia się dysku

Rehabilitacja pooperacyjna:

zalecana jest w zależności od stanu zdrowia pacjenta

Specjaliści wykonujący ten zabieg

podgorski-neurochirurg

lek. Dariusz Podgórski

NEUROCHIRURG

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji kwalifikacyjnej z fizjoterapeutą!*

Nie czekaj! Oferta ważna tylko przez:

00
dni
00
godziny
00
minut
00
sekund

Umów wizytę już teraz:

71 387 66 00 lub rejestracja@vratislavia-medica.pl

* oferta specjalna ważna do 14 marca 2022

** wizyta ma charakter pierwszorazowy i nie jest kontynuacją już rozpoczętej rehabilitacji lub terapii